HomeShëndeti

Ushqimet që duhet të shmangni, për të mbajtur trupin në formë

Thuhet se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Por duhet të dini se çfarë duhet të hani dhe çfarë të mos hani për mëngjes.

1.Gjalpi!

Mëngjesi nuk duhet të jetë domosdoshmërisht një vakt pa yndyrë por e rëndësishme është të gjesh llojin e yndyrnës së duhur që mos të shtoni në peshë. Gjalpi i kikirikut është i duhuri edhe ju bën të ndjeheni më pak të uritur gjatë ditës.

4 Ways to Make Buttered Toast - wikiHow

2.Drithrat!

Drithrat përmbajnë një sasi të madhe sheqeri që më vonë mund të bëhet yndyra e barkut. Në vend të kësaj hani tërshërë pa sheqer, por të shoqëruar me fruta. Ulja e konsumit të sheqerit në mëngjes mund t’ju ndihmojë të shmangni atë ndjenjën e lodhur të mesnatës.

Cereal Diet Review: Does It Work for Weight Loss?

3.Pancakes dhe waffles!

Kur jeni me nxitim mendoni se zgjidhja e duhur për mëngjes janë biskotat, waffles, petullat etj që përmbajnë karbohidrate të rafinuara. Karbohidratet e rafinuara mund t’ju bëjnë të ndjeheni të uritur gjatë ditës dhe janë të dëmshme për shëndetin tuaj. Në vend të kësaj i bëni ato në shtëpi edhe zgjidhni miellin e duhur.

The real difference between pancakes and waffles - Insider

4.Kos me pak yndyrn!

Kosi pa yndyrnë fatkeqësisht, shpesh përmban shumë sheqerna dhe pak proteina. Studimet kanë treguar gjithashtu se kosi me yndyrë të plotë në të vërtetë ndihmon për të humbur peshë. Kështu që për mëngjes zgjidhni kos me yndyrnë.

Thick & Creamy Instant Pot Yogurt

5.Lëng frutash!

Shumica e lëngjeve të frutave përmbajnë po aq sheqer sa pijet e konservuara, duke i bërë ato një nga zgjedhjet më të këqija për mëngjes. Në vënd që ti shtrydhni frutat i hani ato të plota sepse gjithashtu është një mënyrë e shkëlqyeshme për sistemin tretës.

Blender Carrot Juice with Tropical Fruit and Ginger | Live Eat Learn

Kështu që për mëngjes zgjidhni ushqimet më sipër për tu ndjer plot me energji.


TË NGJASHME