HomeShëndeti

Ushqimet që ju bëjnë të lumtur

Po kërkoni këshilla se çfarë duhet të hani për tu ndjerë më të lumtur? Sipas shkencës, ngrënia e gjërave si boronica, kos grek, avokado, salmon dhe çokollatë e zezë janë thelbësore. Nuk është e rëndësishme që të lexoni libra dhe revista pafund. Përkundrazi, besoni në sensin tuaj, dhe kuptoni se cilat ushqime ju bëjnë më të lumtur. Nëse jeni duke kërkuar pak ndihmë, ne po ju sjellim disa nga ushqimet që vërtet ju falin lumturi.

1. Pizza

Ju e dini se si të mbusni një pet të nxehtë, me mish, djathë dhe salcë domatesh dhe e quani atë darkë? Kjo është saktësisht ajo që quhet Pizza, përveç mënyrës së përgatitjes së saj është shumë e rëndësishme edhe pamja e saj. Në vend që të prisni në restorante për picën ideale, ju shumë lehtë mund ta përgatisni atë në shtëpi dhe ta shijoni nën pranin e familjarëve tuaj.

Chicago Deep Dish Pizza  | 10 Foods That Are Guaranteed To Make You Happy | Brain Berries

2.Makarona me djathë

Makaronat me djathë janë një nga ushqimet që mundë të përgatiten shumë shpejt. Një pjatë e shijshme me makarona dhe djath do të na bënte vërtet të lumtur pas një dite të lodhshme. Mos lejoni që makaronat tuaja të zhyten në salcra të kota.

Buzz Clucks with Mac & Cheese from Red Robin's | 10 Foods That Are Guaranteed To Make You Happy | Brain Berries

3. Makaronat e freskëta (të bëra vetë)

Makaronat e përgatitura em petë janë “magjepsëse”. Një gatim i tillë, fillon me makaronat e ziera mr gjalpë, djathë parmixhan dhe krem të derdhur mbi të. Nëse kjo nuk ju bën të lumtur, nuk keni fat.

Fettuccine Alfredo from Cheesecake Factory  | 10 Foods That Are Guaranteed To Make You Happy | Brain Berries

4. Një kavanoz i madh me Nutella

Nutella në mënyrë të pashpjegueshme reklamon veten si një produkt të shëndetshëm që “përqafon” mëngjeset, sepse lajthitë që përmbajnë brenda janë hipotetikisht një fillim i shëndetshëm për ditën tuaj. Përndryshe, Nutella përhapet më lehtë sesa gjalpi i kikirikut! Kështu që nëse do të përfundoni tërë kavanozin ju sërish do të ndjeheni fitues!

Nutella  | 10 Foods That Are Guaranteed To Make You Happy | Brain Berries

5. Burger me djathë dhe qofte

Të ndjehurit i lumtur është e lezetshme, veçanërisht nëse ai mendim përfshin tre patatet e viçit të skuqura në pak flakë të grumbulluara së bashku midis dy simiteve të bukës, së bashku me djathin dhe keçap. Mos harroni ti shtoni edhe dy fleta proshutë dhe shijojeni.

Triple Whopper with Cheese from Burger King | 10 Foods That Are Guaranteed To Make You Happy | Brain Berries

6. Embëlsira me Oreo

Tani jemi gati të flasim për tortën e djathit. Ëmbëlsira me numrin më të lartë të kalorive në menunë e Fabrika e qumështit është Oreo Dream Extreme Cheesecake. Ai përmban ëndrrat tuaja në formë kremoze, me sheqer dhe është një mënyrë jashtëzakonisht e efektshme për të kthyer lumturinë tuaj në disa nivele.

Oreo  Cheesecake  | 10 Foods That Are Guaranteed To Make You Happy | Brain Berries

7. Ice Cream

Nëse keni ndonjë gjë që madje ngjan nga distanca me një “shpirt të lumtur”, atëherë është akullorja padyshim. Ndërsa disa prej aromave të akullores krijojnë lumturi më të mirë se të tjerat, është një e vërtetë universale që nuk mund të gabosh me zgjedhjen tënde. Një akullore me copa të mëdha çokollate. Çfarë mund tju lumturonte më tepër?

Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream | 10 Foods That Are Guaranteed To Make You Happy | Brain Berries

TË NGJASHME