HomeShëndeti

Ushqimet që mund të konsumoni natën, pa shtuar peshë

Shkenctarët dhe mjekët kan sygjeruar që është e rëndësishme madje e domosdoshme që të ham darkën. Për të shmangur stomakun e fryrë shtimin në peshë dhe një gjumë të keq duhet të zgjidhni me kujdes produktet që duhet të konsumoni.

Më poshtë po listojmë disa produkte që që do t’ju sjellin përfitime shëndetësore, edhe nëse i hani ato gjatë natës.

1.Vezët!

Vezët janë një burim i proteinave që përmbajnë aminoacide dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Zgjedhja më e mirë është vezët e zjera por gjithashtu mund t’i bëni vezët fërguar ose omlet por me shumë pak vaj ose pa vaj fare.

6 Dishes You Can Eat at Night Without Gaining Weight

2.Djathë dhe rrush!

Një copë e vogël djathi është vetëm rreth 100 kalori, edhe ju sjell disa përfitime duke ju bërë të ndiheni të kënaqur por gjithashtu është i mirë për shëndetin e muskujve para se të flini. Rrushi qëështë i pasur me melatonin gjithashtu ju rregullon gjumin që të flini sa më rehat.

6 Dishes You Can Eat at Night Without Gaining Weight

3.Gjel deti!

Për njerëzit që preferojnë një vakt më të rëndë, mund të themi që gjeli i detit ka shumë proteina të shëndetshme. Është më mirë të zgjidhni këtë produkt në vënd të mishit të pulës sepse trupi jonë e tretë më lehtë.

6 Dishes You Can Eat at Night Without Gaining Weight

4.Pulë me perime!

Baza e kësaj pjate është pula. Ato janë të pasura me vitaminë B6 dhe ndikojnë shumë në përmirsimin e humorit. Mishin mund ta shoqëroni me disa perime si kungulli, karota ose kastraveci.

6 Dishes You Can Eat at Night Without Gaining Weight

5.Misri!

Për të ngrënë natën vonë është më mirë të zgjidhni misër të zjerë se të konservuar. Ky produkt mund të ndihmojë në largimin e kolesterolit të tepërt nga trupi.

6 Dishes You Can Eat at Night Without Gaining Weight

6.Peshku!

Për darkat e vona është më mirë të zgjidhni peshkun. Peshku është i pasur me lëndë ushqyese dhe acidet yndyrore omega-3 që ndihmojnë për të prishur yndyrnat. Proteinat në peshk janë gjithashtu të mira për metabolizmin.

6 Dishes You Can Eat at Night Without Gaining Weight

Konsumoni ushqimet si më sipër, për mos të shtuar peshë edhe për një gjumë sa më të qetë.


TË NGJASHME