HomeShëndeti

Vaj arre, për kujdesin e flokëve

Shumica e njerëzve duket se vuajnë nga problemet e flokëve pavarësisht nëse është humbje e vëllimit, apo zbokth, apo ndonjë problem tjetër i tillë.Gjithmonë përpiquni të korrigjoni situatën me anë të përbërësve natyrorë. Këtu është një vaj i tillë që mund të zgjidhë problemet tuaja të shumta të flokëve vaji i arrës. Dhe lajmi i mirë është që madje nuk duhet të dilni për ta blerë atë por mund ta bëni edhe në shtëpi. Ja se si:

Përbërësit:

  • Disa arra në një filxhan
  • Gjysmë filxhan vaj vegjetal

Përgatitja:

Vëloni pak ujë dhe më pas shtoni të gjitha arrat në të. Lëreni të ziejnë për 10 minuta. Më pas i nxirrni arrat dhe i lini të ftohen. Arrat duhet të jenë të grira, në mënyrë që ato të bëhen pluhur. Shtoni këtë pluhur në vajin vegjetal. Pasi të ndryshojë ngjyrën e tij, vaji është gati për t’u përdorur. Ky vaj mund të përdoret dy herë në javë, dhe më pas të lahet me një shampo të butë.

Përfitimet:

Vaji i arrës ka disa vitamina dhe biotinë të cilat mund të nxisin rritjen e flokëve. Është e domosdoshme për ata që po përjetojnë shumë rënie të flokëve sepse vaji forcon rrënjën. Gjithashtu besohet se përmban kalium i cili mund të shtojë vëllim në rritje.

Vaji i arrës gjithashtu besohet se është i pasur me acide yndyrore omega 3 të cilat mund të parandalojnë dëmtimin e kokës dhe infeksionet, dhe të nxisin rritjen.

Flokët e rinj që rriten do të jenë të fortë dhe të trashë. Rrallimi i flokëve është një çështje madhore, dhe vaji premton të ushqejë flokët tuaj.


TË NGJASHME