HomeShëndeti

Vajrat që mund të bëjnë mrekulli për flokët tuaj

Flokët e bukur janë një thesar i vërtetë për këdo dhe vajrat kanë një ndihmesë të shkëlqyeshëm për të arritur këtë qëllim. Ata janë jashtëzakonisht të fuqishëm dhe mund të përdoren për kujdesin e flokëve, për forcimin e tij, për rritjen, për restaurimin e dëmtimit dhe si një ilaç efektiv kundër humbjes së flokëve. Vajrat esencialë janë përdorur për qindra vjet dhe studiuesit zbuluan se ato janë mjaft të efektshme në kujdesin e flokëve.

Më posht kemi përgatitur një listë që do t’ju ndihmojë të zgjidhni vajin esencial ose përzierjen e vajrave që do të zgjidhin saktë çdo çështje të flokëve.

  1. Kujdesi për flokët e thatë!

Nëse keni flokë të thatë, përzieni 5-7 pika vaj esencial me 1 lugë vaj ulliri të ngrohtë, arrë kokosi, misri ose avokado. Punojeni atë në lëkurën e kokës me gishtat. Lëreni për disa orë dhe më pas lajeni.

Vaji i livandës është i dobishëm sepse ndihmon në rregullimin e prodhimit të vaisjes së flokëve. Vaj barbarozi balancon prodhimin e vajit të kokës, si dhe natyrisht e kushtëzon atë. Vaji i jasemines hidraton flokët dhe e bën atë të butë. Ju lutemi vini re: Vaji esencial i jasemini nuk duhet të përdoret, në asnjë mënyrë, nga gratë shtatzëna.

Essential Oils and Natural Remedies That Can Work Wonders for Your Hair
  1. Kujdesi për flokët vajisur!

Nëse flokët tuaj janë me vaj dhe shpejt bëhen me yndyrë, vajrat thelbësorë të duhur mund të ndihmojnë vërtet për të normalizuar punën e gjëndrave dhjamore. Përzieni 5-7 pika vaj mbi kokë dhe fërkojeni fuqishëm për 2-3 minuta. Lini në lëkurën e kokës për 60-90 minuta dhe më pas shpëlajeni. Vajrat më të mirë për flokët me vaj janë vajrat e kungullit, bajameve, kalendulave.

Vaji i grejpfrut normalizon sekretimin e vajit , vaji i limonit ndihmon në balancimin e vajrave natyrale të kokës vaji barbarozë normalizon punën e gjëndrave dhjamore dhe parandalon shfaqjen e yndyrës.

Essential Oils and Natural Remedies That Can Work Wonders for Your Hair
  1. Forcimi dhe parandalimi i rënies së flokëve!

Për t’i bërë flokët të fortë dhe për të parandaluar humbjen e flokëve, është e nevojshme të trajtoni rrënjët e flokëve. Përzieni 5-7 pika vaj dhe fërkojeni atë në kokë dhe e lini për disa orë ose gjatë natës, pastaj lajeni si zakonisht. Vaji i ullirit, ose vaji i lules së burdockit duhet të përdoret si vaj bartës.

Vaji i lavandës është një lloj vaji që përdoret për parandalimin e humbjes së flokëve. Vaji i rozmarinës forcon rrënjët dhe rikthen elasticitetin e lëkurës.Vaj kamomilit stimulon rritjen dhe ushqen flokët, duke rikthyer forcën e tij. Vaji i sherebelës stimulon rigjenerimin dhe rritjen. Vaji i trumzës ndalon humbjen e flokëve, duke rikthyer flokët e dobësuar dhe të dëmtuar.

Essential Oils and Natural Remedies That Can Work Wonders for Your Hair
  1. Stimulimi i flokëve për tu rritur!

Për rritjen e flokëve, përzieni 5-7 pika vaj masazhonjini në kokë. Lëreni për disa orë ose gjatë natës, dhe më pas lajeni. Vaji kastori, ulliri ose bajame duhet të përdoret si vaj bartës.

Vaji i portokallit, limonit dhe mandarinës kanë një efekt forcues. Vaji i drurit të kedrit ka një efekt shërues dhe ushqen flokët. Vaji i farës së karrotës forcon flokët, rrit qarkullimin e gjakut dhe përshpejton procesin e restaurimit dhe rigjenerimit të flokëve.

Essential Oils and Natural Remedies That Can Work Wonders for Your Hair
  1. Heqja e zbokthit!

Zbokthi është një gjendje e zakonshme e lëkurës që ndodh te shumë prej nesh, por disa vajra esencialë mund të ndihmojnë për ta eleminuar atë. Shtoni 10 pika të vajit esencial në dhe masazhoni në kokë. Lëreni gjatë natës ndërsa flini dhe lani flokët në mëngjes. Nëse largimi gjatë natës nuk është një opsion, mbajini në flokët tuaj për disa orë dhe më pas lajeni. Vaji i rekomanduar për këtë është vaj ricini, kedri ose rodhe.

Pemët e çajit, limonit, vajrat eukalipt dhe vajrat e mentës janë të shkëlqyera për zbokthin. Në rastin e një koke të thatë, vajrat e livandës ose patchouli janë trajtimi më efektiv.

Essential Oils and Natural Remedies That Can Work Wonders for Your Hair

TË NGJASHME