HomePolitikë

Vasili publikon dokumentet

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili shkruan se presidenti i vendit Ilir Meta e kishte paralajmëruar që në korrik një tërmet të fuqishëm për Shqipërinë.

Vasili shprehet se kreu i shtetit na atë kohë kishte thënë se vendi rrezikohet nga tërmeti, por Rilindja, ashtu siç bën përherë kishte injoruar këtë paralajmërim serioz e mjaft delikat për vendin.

Postimi i plotë:

Letra e Presidentit, me e rendesishme sot se dje!!

Vetem 7 jave me pare bazuar mbi informacionet e bera publike ne median nderkombetare nga insitucione shkencore sizmologjike, Presidenti Ilir Meta ngrinte shqetesimin per rrezikun e termeteve te forta dhe njoftoi ne rruge konfidenciale qeverine.

Pertej vulgaritetit dhe reagimit prej kokegdhësh te qeverise dhe mediave te supës se kryeministrit ne ate kohe, sot kjo leter ka interes shume me te madh se dje,ndaj duhet ta lexojme serish cfare shkruante Presidenti per kete ceshtje.

Sigurisht ne fund te korrikut qeveria qesharake dhe hajdute e rilindjes u perpoq te keqperdorte e keqinterpretonte kete leter per terhequr vemendjen nga grabitja moniste bashkive ne 30 qershor dhe jo te vriste mendjen e te merrte masa per kete rrezik madhor.

Vasili2 - Copy

Le ta lexojme edhe nje here se bashku:

Vasili3

TË NGJASHME