Kronikë Lajme

Vdekja e Jacques Chirac, mesazhi ngushëllues i Presidentit Meta

Pas ndarjes nga jeta te Jacques Chirac, vjen mesazhi i ngushellimit nga Presidenti Ilir Meta.

Në reagimin e tij kreu i shtetit theksoi se shqiptarët do të kujtojnë me nderim ish-presidentin për radhitjen e Francës përkrah vendeve që luftuan për t’i dhënë fund gjenocidit në Kosovë.

“Me keqardhje të thellë mësova për ndarjen nga jeta të ish-Presidentit francez Jacques Chirac. Ai qe një sovranist i paepur, me kontribut të jashtëzakonshëm në politikën franceze dhe europiane. Shqiptarët do ta kujtojnë përherë me nderim për angazhimin personal në radhitjen e Francës përkrah aleatëve për t’i dhënë fund genocidit në Kosovë. Ngushëllime të ndjera familjes, miqve dhe të gjithë popullit francez për këtë humbje!”, shkruan Meta.

Efy0jr0xoaa0 Ts

Related posts

Presidenti Meta jep mesazh për Kosovën

Klaudia gotanews

Pritet ashpërsimi i kodit penal, ministri Lleshaj publikon ndryshimet

Mila

Reagon Gjiknuri pas përgjimeve të publikuara nga “Bild”

Klaudia gotanews
Na Kontaktoni!