HomeSport

Vdes nga koronavirus ish-presidenti i Real Madrid

Gjatë fundjavës, ish presidenti i Real Madridit, Lorenzo Sanz vdiq në moshën 76 vjeçare pasi ishte i infektuar me koronavirus.

Ai ndërroi jetë të shtunën ndërkohë që po kurohej për virusin gjatë gjithë javës dhe ishte në kujdes intensiv.

Sanz shërbeu si president i Real Madrid nga 1995 deri në 2000, duke ndihmuar klubin të fitojë dy tituj evropian.

“I gjithë Madridi është në zi pas vdekjes së presidentit i cili i kushtoi një pjesë të madhe të jetës së tij pasionit të tij të madh: skuadrës Real Madrid,” tha klubi në një deklaratë. “Duke pasur parasysh rrethanat aktuale, Real Madrid do t’i japë atij njohjen që meriton sa më shpejt të jetë e mundur.”

Megjithatë, ai është një nga viktimat më të fundit të pandemisë. Për më tepër, mbi 11,000 njerëz në të gjithë botën janë vrarë sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Spanja ka pasur 19.980 raste të konfirmuara, e treta në botë pas vetëm Kinës dhe Italisë.

Djali i Sanz gjithashtu konfirmoi lajmet të shtunën në Twitter.

“Babai im sapo ka vdekur. Ai nuk e meritoi këtë fund dhe në këtë mënyrë. Një nga njerëzit më të mirë, më të guximshëm dhe më të zellshëm që kam njohur ndonjëherë. Familja e tij dhe Real Madrid ishin pasioni i tij. Nëna ime dhe vëllezërit e motrat e mia i shijuan të gjitha momentet e tij me krenari. PREHU NE PAQE.”
©Tatani/GotaNews


TË NGJASHME