HomePolitikë

Vendimin e Gjykatës greke, PD: Kajmaku me proces penal të hapur


Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka publikuar një dokument, i cili sipas tij  tregon se Gjykata e Janinës ka konfirmuar të gjithë denoncimet e Partisë Demokratike se kryetari i bashkisë Vorë, Agim Kajmaku, ka qenë në kërkim nga drejtësia greke, pasi është arrestuar në Janar 2003 me emrin Jorgo Toto dhe ai e ka fshehur këtë fakt në formularin e dekriminalizimit.

Gazment Bardhi thekson se seancat gjyqësore për Jorgo Toton e Bashkisë së Vorës, të zhvilluara në Janinë për 4 ditë, u japin fund zvarritjeve të prokurorisë, ndërsa shton se vendimi konfirmon se Kajmaku ka qenë në proces penal të hapur në Greqi si dhe me urdhër-arresti në fuqi.

Më tej, Bardhi thekson me një status në “Facebook” se vendimi i Gjykatës së Janinës konfirmon se Agim Kajmakut (alias Jorgo Toto), nuk i lejohej nga ligji i dekriminalizimit që të kandidonte për kryetar bashkie. Sipas Bardhit, kryebashkiaku i Vorës Agim Kajmaku edhe pse e ka mbyllur çështjen në Greqi ai tani duhet të përballet me ligjin shqiptar pasi ka mashtruar qytetarët e Vorës dhe ka shkelur ligjin e dekriminalizimit.

Reagimi i PD:

Gjykata e Janinës konfirmoi të gjithë denoncimet e Partisë Demokratike se Agim Kajmaku ishte në kërkim nga drejtësia greke, pasi është arrestuar në Janar 2003 me emrin Jorgo Toto dhe ai e kishte fshehur këtë fakt në formularin e dekriminalizimit.

Seancat gjyqësore për Jorgo Toton e Bashkisë së Vorës, të zhvilluara në Janinë për 4 ditë, u japin fund zvarritjeve të prokurorisë për zbulimin e identitetit të kandidatit të Edi Ramës. Megjithëse i dha kohë të sigurojë që nuk futet në burg në Greqi duke mbyllur çëshjtjen atje, Agim Kajmaku ka punë me ligjin shqiptar. Vendimi konfirmon se Agim Kajmaku alias Jorgo Toto ka qenë me proces penal të hapur në Greqi dhe me urdhër arresti në fuqi, ashtu sikurse Partia Demokratike denoncoi.

70794558 10220027042376070 1016115070968528896 N

Vendimi konfirmon se Agim Kajmakut, alias Jorgo Toto, nuk i lejohej nga ligji i dekriminalizimit të kandidonte për kryetar bashkie.

Vendimi konfirmon se Agim Kajmaku, alias Jorgo Toto ka gënjyer në Formularin e Dekriminalzimit, duke kryer veprën penale të fallsifikimit të dokumenteve. Agim Kajmaku ka fshehur arrestimin në Greqi me emrin Jorgo Toto. Për këtë duhet të shkarkohet nga detyra dhe t’i vihen menjeherë prangat për shkeljen flagrante të ligjit të dekriminalizimit dhe mashtrimin e qytetarëve shqiptarë


TË NGJASHME