HomeShëndeti

Vitamina që do t’ju shkrijë dhjamin e trupit për pak ditë

Procesi i humbjes së peshës duhet mos të ndikojë shëndetin tonë dhe sipas një studimi shkencor publikuar në British Journal of Clinical Pharmacology metoda e suplementit që shkrin dhjamin është mëse e sigurtë.

Bëhet fjalë për vitaminën D e cila është e pasur në enzima aktive si p-synephrine të cilat mund të ndihmojnë në oksidimin e yndyrës trupore duke djegur 42 gram yndyrë për një orë.

Si mundet Vitamina D t’ju ndihmojë të humbni peshë?

Trupi mund të prodhojë vitaminë D për aq kohë sa ju jeni të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit, por mbrojtja e lëkurës me krem mbrojtës e bën edhe më të vështirë përthithjes e rrezeve të diellit dhe prodhimin e kësaj vitamine.

Ajo që duhet të bëni është të siguroheni që dieta juaj ushqimor ju siguron sasinë e duhur të kësaj vitamine për organizmin. (vezë të ziera, bajame të pakripura, lëng portokalli (D-fortifikuar), kos dhe domate)/shekulli.com.al


TË NGJASHME