HomeLajmi i Fundit

Vodhën rreth 50 kg ar me vlerë miliona euro, goditet banda e shqiptarëve në Francë

Disa hajdut shqiptarë në Francë vodhën rreth 50 kg bizhuteri ari.

Grupi drejtohej nga një shqiptar, i cili ishte shkelës i përsëritur i ndalimit për të qëndruar në shtetin francez.

Grupi dyshohet të ketë kryer më shumë se 400 grabitje në Francë, ndërsa aksioni u ndërmor nga xhandarët e Versajës.

Katër burra sapo janë vendosur nën hetim nga juridiksioni i specializuar ndër-rajonal (JIRS) i Parisit janë burgosur. Klienti, si dhe një argjendar belg me qendër në Antwerp dhe që dyshohet se kishin shkrirë arin e vjedhur në Francë, u arrestuan dhe u burgosën në Belgjikë.

Në mars të vitit 2019, hetuesit e Versajës vunë re një rritje të vjedhjeve në disa zona. Një ekip hajdutësh nga Shqipëria është në shënjestër dhe gjurmim të shpejtë.

Ajo i çon hetuesit në një lokal në zonën 20 të Parisit, ku xhandarët zbulojnë një të njohur të vjetër: një shqiptar rreth të 50-ve, i arrestuar në vitin 2012 për vjedhje dhe që mori përsipër biznesin pas disa vitesh burg. “Ka pasur bashkëpunim të mirë me autoritetet shqiptare,” tha një burim i afërt me hetimin, cituar nga “Le Parisien”.

“Ata na lejuan të kuptojmë se burri kishte akoma lidhje lokale me grupe hajdutësh. “

Dhe tani është ai që urdhëron, që sjell hajdutë në Paris dhe Seine-et-Marne për disa javë ku kryejnë sulme në shtëpi të pasura.

Hetuesit e seksionit të kërkimit të Versajës më pas shënojnë se shënjestra e tyre kryesore, kreu i grupit, shumëfishon udhëtimet në Antwerp, në Belgjikë, për të shkrirë çdo herë të paktën një kilogram ar (përafërsisht 45,000 euro).

Më 5 shkurt 2020, hetuesit francezë mësuan se ishte planifikuar një udhëtim i ri në Belgjikë: 50 policë belgë dhe njëqind xhandarë ndërmorën veprime. Në Paris dhe Seine-et-Marne, arrestohen katër shqiptarë.

Xhandarët zbuluan më shumë se 50 kilogram ar dhe 11,000 euro para të gatshme. Në Antwerp, klienti dhe argjendaria janë kapur në veprim me bizhuteritë e vjedhura. Ata së shpejti duhet të ekstradohen.