HomeLajme

Zyrtare: “Squid Game” bëhet seriali më i shikuar ndonjëherë në “Netflix”

“Squid Game”, një dramë imagjinare nga Koreja e Jugut është “seriali më i shikuar ndonjëherë i Netflix”, tha kompania transmetuese të martën. Seriali distopian, në të cilin garuesit që kanë shumë nevojë për para luajnë lojëra vdèkjèprurëse për fëmijë për të fituar çmime në para, është parë nga 111 milionë llogari që kur debutoi në Netflix më 17 shtator. Për t’i dhënë atij numri një kontekst, Netflix njoftoi në fillim të këtij viti se 82 milionë familje shikuan “Bridgerton” në 28 ditët e para pas debutimit të tij të Krishtlindjeve. “Squid Game” e tejkaloi atë numër në një kohë më të shkurtër.

Seriali është nr 1 në 10 listat kryesore të Netflix në 94 vende të botës. Është seriali i parë korean i platformës që arrin numrin 1 në Shtetet e Bashkuara.

Numrat flasin për popullaritetin e “Squid Games” dhe shpejtësinë me të cilën u ngrit. Por të dhënat e vlerësimeve të Netflix – dhe të gjitha shërbimeve të transmetimit – vijnë me disa paralajmërime të rëndësishme. Si fillim, këta numra janë nga vetë Netflix dhe nuk janë verifikuar nga asnjë burim i jashtëm. Gjithashtu, ajo shifër prej 111 milionë nuk do të thotë që të gjithë e shikuan serialin nga fillimi në fund. Ajo bazohet në metrikën e llogarive të Netflix që shikojnë të paktën dy minuta të serisë.

' Lojë me kallamar '  fillon një lojë të re, duke u përpjekur të kuptojë pse filloi në Netflix

Pavarësisht nga llogaritja shpesh e errët e Netflix për popullaritetin e shfaqjeve të tij, konteksti i rëndësishëm është se konkurrenca e gjigantit të transmetimit po rritet më ashpër nga dita në ditë, dhe “Squid Game” tregon se Netflix mbetet në krye për një arsye.

“Squid Game” ka fituar komente të shkëlqyera, duke marrë një rezultat 91% në Rotten Tomatoes. Ashtu si shumë seri të transmetimeve kryesore, “Squid Game” është bërë një fenomen i kulturës pop. Seriali ka krijuar meme dhe madje edhe ide për kostumet e Halloween. Suksesi i “Squid Game” flet për aftësinë e Netflix për të krijuar një hit mbarëbotëror. Netflix ka 209 milion abonentë dhe kompania ka punuar për të arritur audiencën në një shkallë globale.


TË NGJASHME