HomePolitikë

Zyrtari i lartë i BE nis menjëherë takimet në Tiranë, jep mesazhin e parë: Mbështetje të plotë për Reformën në Drejtësi

Drejtori i Përgjithshëm për politikat evropiane, fqinjësi dhe negocimet e zgjerimit, Christian Danielsson ndodhet për një vizitëTiranë, ku do të ketë një tur takimesh me krerët më të lartë politikë rreth situatës së krijuar në vendin tonë. Axhendën e takimeve, Danielsson e ka nisur me një takim me kryeministrin Rama në orën 09:30.

Më pas në zyrat e delegacionitBE ai ka pritur anëtarët e Këshillit të Emerimeve në Drejtësi.

Në një postim në “Twitter”, zyrtari i lartë i BE-së përsëriti plotësisht mbështetjen për punën e tyre të pavarur dhe të paanshme.

“Implementimi i reformës së drejtësisë dhe ecja përpara është kyçe për progresin e Shqiërisë drejt BE” thotë Danielsson.

Drejtori i Përgjithshëm për politikat evropiane fqinjësi dhe negocimet e zgjerimit do të presë në një takim dhe përfaqësues të opozitës. Më pas rreth orës 12:00 Danielsson do të zhvillojë edhe një deklaratë me gazetarët.

Kjo është vizita e dytë nga Brukseli. Një javë më parë 7 eurodeputetë ishin në vendin tonë për situatën politike.


TË NGJASHME